سرشاخه‌های بی‌جان‌ دوباره‌ جان می‌گیرند!

برای اولین‌بار شهرداری از زائده‌های درختان در فصل هرس که قبلا با هزینه هنگفت به خارج از شهر منتقل می‌شد، برای انجام یک کارخلاقانه و هنری استفاده کرد.

سیدمرتضی روحانی، شهردار منطقه ۶ تهران در گفت و گو با فارس درباره‌اهمیت ایده‌پردازی و خلاقیت دراداره امور شهر گفت: شهری پویا و رو به پیشرفت است که به موضوعات خلاقانه و ایده‌های ناب بهاء بدهد و شرایط اجرای آن را فراهم کند. من خوشحالم درجایی خدمت می‌کنم که همکارانم با درک درست این موضوع برای خلق کارهای نو و تازه در شهر پیشتاز شده‌اند و با اجرای اینگونه طرح‌ها،  حس خوبی را به شهروندان منتقل می‌کنند. 

حسن اختر دانش، معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه6 تهران به خبرنگار کارآفرینان اقتصاد گفت: معاونت خدمات شهری و محیط زیست این شهرداری به منظور خدمات‌رسانی مطلوب به شهروندان از همه ایده‌ها و خلاقیت‌هایی که باعث شور و نشاط در فضاهای شهری شود استقبال و حمایت می کند و به این منظور باراه‌اندازی «اتاق فکر» دراین معاونت از همه مدیران اداره‌های تابعه آن خواسته شده که در این زمینه مشارکت و همکاری کنند. در این راستا اداره فضای سبز با ارائه پیشنهاد و ایده‌ای خلاقانه در زمینه استفاده بهینه از سرشاخه‌ها و زوائد درختان در زمان هرس، خالق و مجری طرحی شدکه برای اولین بار در شهر تهران انجام می‌شود و می‌تواند به الگویی برای سایر مناطق شهر تهران تبدیل شود.

 معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه6 تهران نیز درباره این طرح ابتکاری توضیح داد: ایده اولیه این طرح با الهام از حصارهای ساده در اطراف زمین‌ها و مزارع روستایی شمال کشور و به همراه کمی ذوق و خلاقیت هنری و به منظور بومی‌سازی آن شکل گرفت. در واقع تا پیش از این شاخه های هرس شده و سرشاخه‌های زائد و بی‌مصرف با هزینه‌های هنگفت برای دفن و بعدها برای خردکردن با دستگاه چیپر به خارج از شهر منتقل می‌شد، اما اکنون اداره فضای سبز این شهرداری این مسیر پرهزینه را به نفع شهر اصلاح و با بکارگیری ذوق و خلاقیت از این زوائد بی‌جان و بی‌مصرف، اثری جان‌دار و تاثیرگذار خلق کرده است. 

اختردانش، اضافه کرد: معمولا به ازای هر روز کاری در فصل هرس درختان ۲۰ تن و در مجموع سه ماه کاری حدود هزار و ۸۰۰ تن سرشاخه زائد از درختان جمع‌آوری می‌شود که با اجرای این طرح هنری از سوی اداره فضای سبز از این فرصت به نفع شهر استفاده شده است. اکنون حصاربندی شکیل و زیبا با استفاده از سرشاخه‌های هرس شده درختان به طول تقریبی ۷۰۰ متر و همچنین ۲۰ سبد مخصوص در محدوده منطقه۶ و در تعدادی از بوستان‌ها میادین و معابر ایجاد شده و همچنان تداوم دارد و بحمدالله مورد توجه و رضایت شهروندان و عابران نیز قرار گرفته است.

پایان پیام/

دیدگاه خود را بیان کنید

0 دیدگاه