حداقل‌های درآمدی دستیاران و نیروهای طرحی رعایت نمی شود

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور در خصوص شرایط کاری و درآمدی دستیاران توضیح داد: حداقل‌های درآمدی دستیاران و نیروهای طرحی رعایت نمی شود. باید در جهت افزایش سطح کیفیت ارائه خدمات، به دغدغه‌های این افراد توجه کرده و ضرورت دارد در این راستا تعرفه‌های پزشکی واقعی شود.

به گزارش خبرنگار سلامت آژانس خبری کارآفرینان اقتصاد، نشست خبری «دهمین کنگره سالانه اخلاق پزشکی ایران» امروز دوشنبه «۲۳ بهمن ۱۴۰۲» در سازمان نظام پزشکی کشور با حضور محمد رئیس‌زاده رئیس سازمان نظام پزشکی کشور و سعید بیرودیان دبیر کمیته اخلاق پزشکی سازمان نظام پزشکی و باقر لاریجانی رئیس مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران برگزار شد.

در ابتدا این نشست رئیس‌زاده، با تأکید بر توجه قانون گذاران به اسناد بالادستی کشور در حوزه بهداشت، سلامت و آموزش پزشکی، گفت: تربیت نیروی تخصصی و پاسخگو وظیفه وزارت بهداشت است. این مسئله به صراحت در سیاست‌های کلان نظام سلامت که از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده، بیان شده است .

وی در ادامه با اشاره بر اینکه بی‌توجهی به مبانی قانونی، آموزش پزشکی کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد، افزود: رعایت همه ضوابط اخلاقی و تعهد حرفه‌ای با فراهم کردن بستر، ارائه خدمات، رفع دغدغه‌های جامعه پزشکی از سوی دولت ایجاد و باید رعایت اخلاق حرفه‌ای توسط سیاست‌گذاران و مسؤولان مربوطه انجام شود.

ارتباط میان پزشک و بیمار باید چگونه باشد؟

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور با تأکید بر اینکه آموزش علم و فن و ارتباط دو سویه میان پزشک و بیمار وظیفه جامعه پزشکی کشور است، گفت: رعایت اخلاق پزشکی و تعهد حرفه‌ای به عهده مسؤولان و سیاستگذاران است زیرا باعث می‌شود دغدغه‌ها کاهش یابد. 

وی در ادامه بیان کرد: آموزش و اخلاق حرفه‌ای از مهمترین مؤلفه‌های است که باید جامعه پزشکی از آنها برخوردار باشد که به عنوان دو بال مهم پیشرفت و اعتلای جامعه پزشکی و عرضه خدمات درست به بیماران است.

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور در خصوص شرایط کاری و درآمدی دستیاران توضیح داد: حداقل‌های درآمدی دستیاران و نیروهای طرحی رعایت نمی شود. باید در جهت افزایش سطح کیفیت ارائه خدمات، به دغدغه‌های این افراد توجه کرده و ضرورت دارد در این راستا تعرفه‌های پزشکی واقعی شود.

در ادامه نشست، دبیر کمیته اخلاق پزشکی سازمان نظام پزشکی با اشاره بر ممنوع بودن تخلفات اخلاق پزشکی، گفت: در سال‌های اخیر بیش از ۴۰ پرونده شکایت در زمینه اخلاق پزشکی تشکیل شده که به مباحث انتظامی و روابط بین پزشک و بیمار مربوط می شود.

وی با اشاره به تحصیل ۷۰ دانشجوی اخلاق پزشکی در کشور، ادامه داد: سوگند نامه پزشکی ایرانی تدوین و برای اجرا به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شده است.

در ادامه محمدباقر لاریجانی دبیر کنگره اخلاق پزشکی در خصوص کنگره سالانه اخلاق پزشکی، گفت: دهمین کنگره سالانه اخلاق پزشکی از ۲۵ تا ۲۷ بهمن در باغ موزه دفاع مقدس برگزار خواهد شد که مسئله اخلاق پزشکی در آموزش و پژوهش بحث مسوولیت اجتماعی از محورهای اصلی آن است.

وی در پایان در خصوص افزایش ظرفیت پزشکی تأکید کرد: افزایش ظرفیت پزشکی چالش‌های زیادی را ایجاد کرده و از آنجایی که بسیاری از افراد از سایر کشورهای جهان  برای درمان به ایران می‌آیند، در آینده در ارائه خدمات باکیفیت درمانی دچار چالش می‌شویم.

 پایان پیام/

دیدگاه خود را بیان کنید

0 دیدگاه