خروج انبار کالاهای متروکه از حالت راکد

معاون اول قوه قضاییه گفت: با توجه به گزارش‌های دریافتی انبارهای مربوط به کالاهای متروکه از حالت ثابت و رکود خارج شده است.

به گزارش آژانس خبری کارآفرینان اقتصاد به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، نشست پیگیری اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و رفع موانع آن و بررسی مشکلات و چالش های حقوقی و قضایی گمرک جمهوری اسلامی ایران با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضاییه، حجت الاسلام و المسلمین دادستان کل کشور، رئیس گمرک و تعدادی از مسئولان عالی قضایی برگزار شد.

حجت الاسلام مصدق در این نشست گفت: جلسه‌ امروز در راستای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری برگزار شده است. معاون اول قوه قضاییه افزود:براساس دستورالعمل مصوب رئیس قوه قضاییه مکلف هستیم جلسات سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را ماهی یکبار با موضوعات خاص تشکیل دهیم که جلسه به بررسی مشکلات پیش روی گمرکات اختصاص دارد‌

 وی گفت:گمرکات مشکلات فراوانی دارند که در طول این ۶- ۷ ماه اخیر کارهای بسیار خوبی در خصوص تعیین تکلیف کالاهای قاچاق و متروکه در سازمان اموال تملیکی و آنچه که مربوط به آن است از سوی قوه قضاییه و دولت انجام شده است.

وی ادامه داد: با توجه به گزارش‌های دریافتی انبارهای مربوط به کالاهای متروکه از حالت ثابت و رکود خارج شده است و در حال حاضر علاوه بر اینکه کالاهای زیادی تعیین تکلیف شده است دنبال این هستیم که انبارهایی با استانداردای بین‌المللی تشکیل شود تا در آینده دیگر شاهد این مسائل نباشیم که کالاها مدت زمان طولانی در انبارها دپو شوند.

وی گفت: با دستور رئیس قوه قضاییه به صورت به پرونده‌های مرتبط با گمرکات رسیدگی شده است و امروز هیچ پرونده معوقه‌ای نداریم. معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: به کار گیری سامانه های الکترونیکی در این زمینه در اولویت قرار دارد و موضوع هوشمند سازی انبارها حتما باید پیگیری شود حتی اگر لازم باشد با شخص رئیس جمهور و وزیر اقتصاد صحبت می کنیم و اگر نیاز به بودجه وجود داشته باشد باید تامین شود.

حجت الاسلام مصدق بیان کرد: در پایان سال باید بررسی شود که چه میزان از مصوبات جلسات پیگیری سیاست های اقتصاد مقاومتی اجرا شده است .

وی گفت:اگر با پیگیری نهادهای متولی با گمرکات، هوشمند سازی انجام شود اتفاق بزرگی در کشور رخ خواهد داد . در پرونده های سازمان تعزیرات با متولیان امر باید جلسه ای برگزار شود تا این مشکلات جزیی حل شده و گزارش آن به ستاد اقتصاد مقاومتی ارسال شود.

در این جلسه رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران و معاونین وی گزارشی در خصوص وضعیت انبارهای گمرکات و چالش های قضایی و تقنینی در حوزه ترخیص کالاها ارائه کردند.

رئیس کل گمرک برای پیگیری و حل و فصل موضوعات شد که مقرر گردید در کارگروه تخصصی ثابت دبیرخانه اقتصاد مقاومتی مباحث مربوط به گمرک پیگیری شود.

پایان پیام/

دیدگاه خود را بیان کنید

0 دیدگاه