| چرا نتایج نهایی آزمون استخدام آموزگار اعلام نمی‌شود؟

این روزها از اعلام نتایج اولیه و ارزیابی تکمیلی آزمون آموزگاری، هفته‌ها می‌گذرد و پذیرفته‌شدگان مرحله اول که تعداد ۵۹ هزار نفر هستند، در انتظار نتایج نهایی آزمون هستند.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش آژانس خبری کارآفرینان اقتصاد، اولین آزمون استخدامی آموزش و پرورش در سال ۱۴۰۲ به جذب آموزگار اختصاص داشت که روز جمعه ۸ اردیبهشت برگزار شد و ۵۳۴ هزار و ۴۰۴ نفر به رقابت پرداختند.

بر اساس این آزمون قرار بود ۲۸ هزار و ۱۸ آموزگار ابتدایی، استثنایی و ویژه مناطق مرزی و عشایری در مدارس کشور جذب شوند که شامل ۲۴ هزار و ۶۹۴ آموزگار ابتدایی، ۲۳۳۲ آموزگار استثنایی و ۹۹۲ آموزگار ویژه مناطق عشایری و مرزی است.

حالا از اعلام نتایج اولیه و ارزیابی تکمیلی آن، هفته‌ها می‌گذرد و پذیرفته‌شدگان مرحله اول که تعداد ۵۹ هزار نفر هستند، در انتظار نتایج نهایی آزمون هستند. 

تعدادی از مخاطبان آژانس خبری کارآفرینان اقتصاد نیز با ثبت پویش‌هایی در سامانه با عناوینی چون «تاریخ دقیق اعلام نتایج آزمون آموزگاری مشخص شود»، «نتایج نهایی آزمون استخدامی آموزگاری را اعلام کنید»، «درخواست پیگیری زمان دقیق اعلام نتایج نهایی آزمون آموزگاری» و «لزوم زودتر اعلام شدن نتایج نهایی آزمون آموزگاری» خواستار پیگیری شدند.

یکی از امضا کنندگان پویش به خبرنگار کارآفرینان اقتصاد گفت: «ما در مرحله اول آزمون قبول شدیم و در ارزیابی تکمیلی هم شرکت کردیم. اما هیچ خبری از نتایج نیست. این در حالیست که قرار است قبول شدگان از اول مهر به مدرسه بروند. در حال حاضر خیلی بلاتکلیف هستیم».

وی ادامه داد: «در این آزمون، رشته‌های مختلف جذب شدند و حتما برای حضور در کلاس درس باید آموزش ببینند اما آیا با این تأخیر در اعلام نتایج، امکان آموزش هست؟ یعنی معلم باید سر کلاس برود و بعد در خلال تدریس، آموزش ببیند!».

سجاد صدیقی مدیر پروژه‌های استخدامی وزارت آموزش و پرورش نهم مرداد امسال گفت: «نتایج نهایی آزمون آموزگاری نیمه اول شهریور اعلام می‌شود».

رضامراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش هم ششم شهریور امسال به خبرنگار کارآفرینان اقتصاد گفت: «امیدوار هستیم نتایج نهایی آزمون آموزگاری هفته آینده اعلام شود» اما از اعلام نتایج آزمون خبری نشد.

مدیرکل روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور 12 شهریور در خصوص زمان اعلام نتایج نهایی آزمون آموزگاری گفت: «هر زمان نتایج ارزیابی و مصاحبه داوطلبانی که در آزمون استخدامی آموزگاری شرکت کرده‌اند به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال شود، یک هفته کاری پس از آن نتایج نهایی را اعلام خواهیم کرد»؛ بر اساس گفته‌های این مقام مسؤول در سازمان سنجش تا آن زمان اطلاعات ارسال نشده بود. 

 تا آنکه مدیر پروژه آزمون استخدامی آموزگاری ۱۴۰۲ وزارت آموزش و پرورش روز 17 شهریور درباره عدم اعلام نتایج آزمون استخدامی آموزگاری، اظهار کرد: «نمرات ارزیابی تکمیلی آزمون استخدامی آموزگاری برای سازمان سنجش آموزش کشور ارسال شده است و به زودی نتایج اعلام خواهد شد».

وی علت تأخیر در اعلام نتایج را تأیید صحت فرایند آزمون توسط ناظر یعنی سازمان اداری و استخدامی کشور دانست و گفت: «با توجه به تغییرات جدی، جدید بودن و طراحی دانش پایه برای اولین بار در آزمون استخدامی آموزگاری امسال در راستای شایسته‌گزینی و عدالت محوری، برگزاری و جمع‌بندی این آزمون، زمان بیشتری را به خود اختصاص داد».

اما باز هم از اعلام نتایج آزمون استخدام آموزگاری خبری نشد و به روزهای پایانی شهریور کشیده شد؛ ستاد آزمون استخدامی آموزگاری 25 شهریور پیرامون تأخیر در اعلام نتایج نهایی آزمون آموزگاری، توضیحاتی را ارائه کرد. 

در این توضیحات آمده است: وزارت آموزش و پرورش و سازمان سنجش آموزش کشور بلافاصله پس از پایان روند ارزیابی تکمیلی، مراحل کنترل، بررسی و پردازش نمرات داوطلبان گرامی را آغاز کرده اما با توجه به رعایت ملاحظات و مسائلی از قبیل «بررسی وضعیت غایبین موجه در فرایند ارزیابی و حضور مجدد ایشان و درج دوگانه غیبت و نمره برای ایشان»، «جوابیه‌های کمیسیون پزشکی و الزام بررسی صلاحیت ایشان»، « انتخاب و پردازش دو شغل محل جهت اعلام نتایج»، «وجود سهمیه‌های متفاوتی از قبیل سهمیه ۵ و ۲۵ درصد ایثارگران، ۳ درصد معلولین و پردازش آنها به تفکیک هر شغل محل و همچنین وجود سهمیه بومی و سهمیه‌های مختلف در هر شغل محل»، « قانون جوانی جمعیت و لزوم اعمال آن»، « دقت در انتخاب شغل محل در دو استان مختلف و لزوم پردازش اطلاعات و رقابت داوطلبان در هر دو استان»، «پردازش چهار نمره مجزا برای داوطلبان با رعایت تمام موارد و سهمیه‌های فوق و بررسی نمرات حیطه‌های عمومی، تخصصی و اختصاصی به تفکیک آزمون کتبی و ارزیابی تکمیلی محاسبه و کسب حد نصاب هر یک از حیطه‌ها و همچنین محاسبه کف نمره کل آزمون مطابق دفترچه آزمون استخدامی آموزگاری» و با توجه به حساسیت و پیچیدگی محاسبه‌های موجود، پردازش و کنترل نمره‌های فوق به دقت و گاهی به صورت دستی نیز مورد بررسی قرار گرفته است که این امر سبب طولانی شدن کنترل و پردازش اطلاعت گردیده و در نهایت زمان بیشتری را در جمع بندی و اعلام نتایج به خود اختصاص داده است.

در ادامه این توضیحات آمده است: «نتایج نهایی آزمون استخدامی آموزگاری ۱۴۰۲ را در اسرع وقت، نهایتا اوایل هفته جاری، منتشر کرده تا پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آموزگاری در کلاس‌های درس نیز سازماندهی شوند».

حالا از اوایل هفته جاری به اواسط هفته جاری رسیده‌ایم. به گفته معاون حقوقی وزیر آموزش و پرورش، امروز نتایج آزمون آموزگاری اعلام می‌شود و باید ببینیم این اتفاق می‌افتد یا خیر؟ اما در هر صورت با این تأخیر در اعلام نتایج، معلمانی سر کلاس درس می‌روند که دوره آموزشی را طی نکرده‌اند!

پایان پیام/

دیدگاه خود را بیان کنید

0 دیدگاه