شورای امنیت به قطعنامه جدیدی درباره غزه رأی می‌دهد

اعضای شورای امنیت سازمان ملل قرار است به پیش‌نویس قطعنامه‌ای جدید درباره غزه رأی دهند.

به گزارش گروه بین‌الملل آژانس خبری کارآفرینان اقتصاد، یک رسانه آمریکایی به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده است اعضای شورای امنیت سازمان ملل قرار است به پیش‌نویس قطعنامه‌ای جدید درباره غزه رأی دهند. 

وبگاه شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داده پیش‌نویس این قطعنامه خواستار آزادی «فوری و بی‌قید و شرط گروگان‌های بازداشت‌شده توسط حماس» است. 

این قطعنامه که پیش‌نویس ان توسط مالت تهیه شده همچنین خواستار «وقفه‌های انسان‌دوستانه فوری» و کریدورهای انسانی در غزه شده‌اند. در این قطعنامه تصریح شده تعداد روزهای دوام این وقفه‌های جنگی بایستی به اندازه کافی باشد تا امکان دسترسی کامل، سریع، ایمن و بدون مانع آژانس‌های سازمان ملل به غزه را فراهم آورد.

شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از یک دیپلمات گزارش داد این قطعنامه مورد حمایت امارات متحده عربی که به تازگی به عنوان عضو شورای امنیت انتخاب شده قرار دارد.

آمریکا و متحدان این کشور تا کنون سه قطعنامه که خواستار برقراری آتش‌بس در غزه بوده را وتو کرده‌اند. روسیه و چین هم در مقابل، قطعنامه دیگری را که آمریکا معرفی کرده بود وتو کرده‌اند. 

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای روز دوشنبه آمریکا را عامل فلج شورای امنیت درباره غزه توصیف کرده بود. 

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای که روی وب‌سایت این وزارتخانه قرار گرفته تصریح کرد: «تمامی نمایندگان سازمان ملل مشترکاً خواستار آتش‌بس فوری انسان‌دوستانه و پایان دادن به این تنبیه جمعی غیرانسانی و رنج زنان کودکان و افراد کهنسال شده‌اند.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «با وجود این، شورای امنیت نمی‌تواند به این وظیفه مستقیم خود عمل کند و به لطف موضع تنها یک کشور، یعنی آمریکا کماکان فلج باقی مانده است.»

وزارت خارجه روسیه همچنین تصریح کرده که اسرائیل کاملاْ وظیفه دارد تمامی قوانین بین‌المللی را در اراضی فلسطینی از جمله غزه رعایت کند. 

قام‌های آمریکایی گفته‌اند که از «وقفه‌های انسان‌دوستانه» حمایت می‌کنند، اما طرفدار آتش‌بس نیستند زیرا در مقطع کنونی به نفع حماس خواهد بود. 

رژیم صهیونیستی در روزهای گذشته مدعی شده با برقراری وقفه‌های چهارساعته روزانه در برخی مناطق غزه موافقت کرده است. 

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس در روز هفتم اکتبر (۱۵ مهرماه) در پاسخ به بیش از هفت دهه اشغال فلسطین و نزدیک به دو دهه محاصره غزه و زندان و شکنجه هزاران فلسطینی عملیات موسوم به «طوفان الاقصی» را آغاز کرد.

این عملیات یکی از مرگبارترین حملات علیه این رژیم بود. مبارزان حماس در چند نقطه از حصارهای مرزی به داخل اراضی اشغالی نفوذ کردند، به روستاها یورش بردندو علاوه به هلاکت رساندن شمار زیادی از اسرائیلی‌ها، شماری از آن‌ها را به اسارت گرفتند.

رژیم صهیونیستی در پاسخ به این عملیات، حملات سنگینی را علیه غزه آغاز کرده و این منطقه را تحت محاصره کامل قرار داده است. حملات رژیم صهیونیستی به شهادت بیش از ۱۱ هزار نفر منجر شده است. 

جو بایدن به شدت از حملات رژیم صهیونیستی حمایت کرده و علی‌رغم تظاهرات‌های مردمی در حمایت از مردم غزه گفته که با آتش‌بس در جنگ مخالف است. 

ناظران می‌گویند اقدامات اسرائیل اعم از قطع برق، محدود کردن کمک‌رسانی به غزه و انجام حمله علیه آواره‌های فلسطینی در غزه ذیل قوانین بین‌المللی مصداق جنایت‌های جنگی محسوب می‌شوند.

موضع‌گیری‌های دولت آمریکا در شرایطی انجام شده که خیل گسترده‌ای از مردم و حتی مقام‌های رده‌ پایین‌تر دولت این کشور خواستار آتش‌بس در غزه و قطع حمایت‌های بی‌دریغ از رژیم صهیونیستی شده‌اند.

انتهای پیام/ 

دیدگاه خود را بیان کنید

0 دیدگاه