چین اتهام‌زنی استرالیا علیه ناو جنگی خود را رد کرد

پکن ادعای استرالیا در خصوص آسیب واردن یک ناو جنگی ارتش این کشور به چند غواص نظامی استرالیایی را رد کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل آژانس خبری کارآفرینان اقتصاد، مقام‌های استرالیا مدعی شدند یک  ناو جنگی چینی روز سه شنبه گذشته به غواصان متعلق به ناو استرالیایی «تووومبا» در نزدیکی ساحل ژاپن از طریق ارسال پالس های صوتی آسیب وارد کرده است.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، کانبرا اعلام کرده، این ناو جنگی استرالیایی مشغول پشتیبانی از یک ماموریت سازمان ملل در آب‌های بین‌المللی بود که این حادثه رخ داد و چند غواص این ناو از ناحیه گوش دچار آسیب‌ جزئی شدند.

وزارت دفاع چین روز دوشنبه به این ادعای استرالیا واکنش نشان داده و تاکید کرد، ناو جنگی نیروی دریایی ارتش چین هیچ فعالیتی که به غواصان استرالیایی آسیب وارد کند، انجام نداده است.

وزارت دفاع چین در بیانیه‌ای تصریح کرد: «نیروهای چین فاصله ایمن را نسبت به کشتی جنگی استرالیایی حفظ کردند. و روایت استرالیا درباره این حادثه کاملا با حقایق مغایر است.»

این وزارتخانه دولت چین اعلام داشت: «ما از طرف استرالیایی می‌خواهیم به حقایق احترام گذاشته و دست از مطرح کردن اتهامات غیرمسئولانه و بی ملاحظه علیه چین بردارد.»

«مائو نینگ»، سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز روز دوشنبه به خبرنگاران تاکید کرد، ارتش چین «همواره به طور حرفه‌ای و مطابق با قوانین بین‌المللی و عرف رایج بین‌المللی عمل می‌کند.»

او اضافه کرد: «ما امیدواریم طرفهای مربوطه دردسر ایجاد کردن در نزدیکی چین را متوقف کرده و با پکن در راستای حفظ جریان ارتقا و رشد روابط چین-استرالیا همکاری کنند.»

این حادثه قبل از عزیمت «آنتونی آلبانیز» نخست وزیر استرالیا برای شرکت در اجلاس سازمان همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه در سان فرانسیسکوی آمریکا رخ داد اما تا زمان نشست روز شنبه گذشته او با «شی جینپینگ»، رئیس جمهور چین در حاشیه این اجلاس، علنی نشد.

نخست وزیر استرالیا روز دوشنبه به شبکه اسکای نیوز ادعا کرد: «این حادثه من را بسیار نگران کرد. این یک اقدام خطرناک، غیر ایمن و غیر حرفه‌ای از سوی نیروهای چینی بود.»

آلبانیز در پاسخ به این سوال که آیا هنگام دیدار با رئیس جمهور چین این اتفاق را مطرح کرده، اظهار کرد: «من درباره نشست‌های خصوصی با رهبران جهان در حاشیه اجلاس ها صحبت نمی‌کنم.»

او اضافه کرد: «می‌توانم به شما اطمینان دهم این مساله را به شکلی مناسب و صریح و روراست مطرح کرده‌ایم و آنها هیچ سوءتفاهمی نسبت به دیدگاه استرالیا در مورد این اتفاق ندارند.»

پایان پیام

دیدگاه خود را بیان کنید

0 دیدگاه