تلاش انگلیس برای فروش 48 جنگنده «یوروفایتر» به سعودی

رسانه‌های انگلیسی روز دوشنبه گزارش کردند که لندن در تلاش است تا 48 فروند جنگنده نسل چهارم «یوروفایتر تایفون» را به عربستان سعودی بفروشد.

به گزارش گروه بین‌الملل آژانس خبری کارآفرینان اقتصاد، منابع خبری غروب دوشنبه به وقت تهران از تلاش‌های انگلیس برای فروش‌ده‌ها فروند جنگنده نسل چهارم «یوروفایتر تایفون» به نیروی هوایی عربستان خبر دادند.

به گزارش منابع خبری، انگلیس در حال مذاکره برای فروش ۴۸ فروند جنگنده  تایفون یوروفایتر به عربستان سعودی است. تایفون جنگنده‌ای چالاک است که از توانایی بالایی برای نبردهای هوایی نزدیک برخوردار است. سرعت  این هواپیما یک و نیم ماخ و با انواع شرایط جوی سازگار است.

بدنه نیروی هوایی عربستان را جنگنده‌های «اف-۱۵» ساخت آمریکا شکل می‌دهند، اما خلبانان عربستانی از نظر کیفیت در حد متوسط قرار دارند.

بر اساس این گزارش، منابع خبری پیشتر از تمایل عربستان در خرید جنگنده «رافال» ساخت فرانسه خبر داده بودند. عربستان سعودی به جنگنده رافال ساخت فرانسه نیز چشم دوخته زیرا انتظار طولانی مدت برای دستیابی به جنگنده «یوروفایتر» به دلیل عدم تمایل آلمان در صادرات تسلیحات به این کشور بیهوده است.

آلمان، از سازندگان این هواپیما در ماه ژوئیه اعلام کرد که اجازه تحویل جنگنده‌های یوروفایتر تایفون را به عربستان نخواهد داد. آلمان پس از قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در ترکیه در سال ۲۰۱۸، صادرات تسلیحات به این کشور را مسدود کرد.

رسانه‌های فرانسوی در این زمینه نوشتند که عربستان در حال بررسی خرید ۱۰۰ تا ۲۰۰ جنگنده رافال است. خرید جنگنده‌های رافال به عربستان سعودی امکان می‌دهد ناوگان متنوع‌تری داشته باشد. با این حال، سفارش بزرگ بالقوه می‌تواند جرقه تنش‌های بیشتری را با آمریکا ایجاد کند که نسبت به فروش تسلیحات به این کشورمحتاط شده است.

«ریچارد ابولافیه» از تحلیلگران امور هوانوردی  گفت: «سعودی‌ها جنگنده " اف-۱۵" را  از ایالات متحده تهیه می‌کنند و البته اف-۳۵ نیز می‌خواهند. اما آنها مشتاق تامین نیازهای خود از منبع دوگانه هستند.»

وتوی آلمان در کنسرسیوم یوروفایتر این معاملات را متوقف کرده است. در واکنش به این مسئله، انگلیسس پیشنهاداتی را با هدف بررسی اعتراضات آلمان و پیشبرد فروش این نوع جنگنده به عربستان ارائه کرده است.

پایان پیام/

دیدگاه خود را بیان کنید

0 دیدگاه