دستور قطع تحویل قطعات جنگنده‌های اف-35 به اسرائیل

یک دادگاه استیناف در هلند طی حکمی به دولت این کشور دستور داد صادرات قطعات جنگنده‌های اف-۳۵ به اسرائیل را متوقف کند.

گروه بین‌الملل آژانس خبری کارآفرینان اقتصاد؛ یک دادگاه استیناف در هلند با تایید درخواست سازمان‌های حقوق بشری، به دولت این کشور دستور داد صادرات قطعات جنگنده‌های اف-۳۵ به رژیم اسرائیل را ظرف هفت روز آینده متوقف کند. 

این گروه‌ها استدلال می‌کنند که تامین قطعات به نقض قوانین بین‌المللی توسط اسرائیل در جنگ غزه کمک می‌کند. 

در این حکم آمده است «دادگاه دستور می‌دهد همه صادرات و ترانزیت قطعات اف-۳۵ به مقصد نهایی اسرائیل ظرف هفت روز بعد از ابلاغ حکم متوقف شود». 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، قطعات اف-۳۵ متعلق به آمریکا در انباری در هلند نگهداری می‌شود و از آنجا از طریق توافنامه‌های صادرات به جاهای دیگر از جمله فلسطین اشغالی ارسال می‌شود. به گفته این گروه‌ها، هلند با انجام این کار به نقض جدی قوانین بشردوستانه در غزه کمک می‌کند. 

در ماه دسامبر، دادگاه منطقه‌ای در لاهه مدعی شده بود تامین قطعات در درجه اول تصمیمی سیاسی است که قضات نباید در آن مداخله کنند. مقام‌های هلندی هم گفته بودند مشخص نیست آن‌ها قدرت مداخله در تحویل قطعات-- به عنوان بخشی از عملیات آمریکا برای تامین قطعات تمام شرکای اف-۳۵--را داشته باشند یا خیر. 

اخیراً وزیر خارجه آفریقای جنوبی نالدی پاندور گفت همه کشورها موظفند کمک مالی و تسهیل اقدامات نظامی اسرائیل در غزه را بعد از آن که دیوان بین‌المللی دادگستری گفت این اقدامات می‌تواند نسل‌کشی باشد، متوقف کنند. 

طبق رأی دادگاه لاهه، رژیم صهیونیستی باید اقدامات نسل‌کشی که علیه فلسطینی‌ها در نوار غزه به راه افتاده را متوقف کند و اطمینان حاصل کند که نیروهایش مرتکب نسل‌کشی نمی‌شوند و اقداماتی را برای بهبود وضعیت بشردوستانه فلسطینیان در محاصره انجام دهد.

این در حالی است که رژیم صهیونیستی در روزهای اخیر مشغول انجام حملات شدید هوایی به رفح  است که بسیاری از سازمانهای حقوق بشری و کشورهای عضو جامعه بین المللی دربارهپیامدهای انسانی آن هشدار داده‌اند. 

دکتر «اشرف القدره» سخنگوی وزارت بهداشت غزه امروز (۲۳ بهمن) در ۱۲۹ روز از جنگ در این باریکه، از افزایش تعداد شهدا به ۲۸۶۴۰ نفر خبر داد.

این مقام بهداشتی غزه همچنین از حملات شدید هوایی و توپخانه‌ای ارتش اسرائیل به شهر رفح در شبانه‌روز گذشته خبر داد و گفت که پیکر بسیاری از شهدا زیر آوار مانده و نیروهای امدادی در تلاش برای بیرون کشیدن آن‌ها هستند.

سازمان پزشکان بدون مرز نیز امروز در بیانیه‌ای با اشاره به حملات شدید بامداد امروز به رفح گفت که هیچ منطقه امنی در غزه باقی نمانده است و مردم غزه که به این شهر گریخته‌اند دیگر هیچ گزینه‌ای ندارند.

وزارت خارجه مصر یکشنبه با صدور بیانیه‌ای در خصوص عواقب وخیم حمله ارتش اشغالگر به شهر رفح در جنوب غزه هشدار داد و خواستار فشار بین‌المللی بر اسرائیل شد.

پایان پیام/م

دیدگاه خود را بیان کنید

0 دیدگاه